Ako zvýšiť pravdepodobnosť, aby ste boli nájdení, keď sa stratíte na mori

Ak by ste sa stratili, určite by sa vám veľmi uľavilo, keby vás niekto na mori zazrel! Ak sa ocitnete príliš ďaleko od svojej lode, alebo od pobrežia, môžete skúsiť upútať na seba pozornosť potápačskú bójkou a píšťalkou. Pokiaľ to však nestačí, je ešte niekoľko ďalších možností, ktoré sú menej známe, alebo sa o nich vôbec nevie.

Štandartné pomôcky :

Môžete použiť pneumatický klaksón (mechanická píšťala napojená na stredotlakovú hadicu), avšak ak vás ani potom nikto nezačuje, musíte sa spoľahnúť na Leteckú pátracie a záchrannú službu. Podľa toho, kde sa práve nachádzate a podľa dostupnosti vybavenia, budú v priebehu pátracej akcie použité lode, lietadlá, alebo vrtuľníky.

V niektorých situáciách by ste si priali byť veľkí aspoň ako slon, aby vás nešlo prehliadnuť. V skutočnosti však na mori vyzeráte iba ako malá škvrnka (alebo možno bezvýznamná "myška") na hladine. Ak vás hľadá helikoptéra alebo lietadlo, existuje niekoľko užitočných pomôcok, ktoré vás urobia zo vzduchu viditeľnejšie. Prvý z nich je signalizačné zrkadielko: ak svieti slnko, môžete posielať odlesky smerom k helikoptére alebo k lietadlu, v niektorých prípadoch pomôže zrkadlo upozorniť aj posádku lode. Ďalšou užitočnou pomôckou je v tejto situácii záchranná signalizačné páska.

Signalizačné páska vás z veľkosti malej myšky opticky "zväčší" na veľkosť slona. Jedná sa o plávajúci polyethylenovou fóliu zabalenú v malom puzdre a doplnenú o odrazky, ktoré spĺňajú požiadavky bezpečnostnej dohovoru SOLAS1 a o chemická svetla. Keď sa táto fólia rozbalí a umiestni na hladinu, je asi 7,5 m dlhá a 15 cm široká, takže je vidieť z veľkej diaľky aj z vrtuľníka alebo z lietadla.

Ďalej sú k dispozícii ešte účinnejšie pomôcky, tie sú ale o niečo drahšie. Ak sa však stratíte na mori, boli by ste ochotní zaplatiť pokojne desaťkrát (alebo stokrát) viac, než koľko stojí štandardné bezpečnostné vybavenie. Potrebujete o sebe dať vedieť, aj keď vás v skutočnosti nikto nemôže zahliadnuť a chcete si byť istí, že pomoc je na ceste.

Z nášho sortimentu odporúčame :

Air acoustic signal - akustická siréna, Soprassub

Bójka SMBS NÚDZOVÁ ŽLTÁ, Mares

Bójka SMBS REGULÁRNA ORANŽOVÁ, Mares

EOS Stroboskop, Mares

 

Pozrime sa teda teraz na elektronické bezpečnostné pomôcky, ktoré môžu byť pre strateného potápačov životne dôležité.

Osobné rádiobóje (Personal Locator Beacon - PLB)

PBL, čiže osobné rádiobóje, umožňuje Leteckej pátracej a záchrannej službe zistiť polohu človeka na zemi alebo na mori. Keď sa zapne, začne vysielať kódovanú správu na tiesňové frekvencii 406 MHz, ktorá je sledovaná satelitný sieťou COSPAS-SARSAT2. Táto správa je následne prostredníctvom pozemné stanice odovzdaná do najbližšieho strediska pre koordináciu záchranných akcií, ktoré aktivuje miestnej Leteckú pátraciu a záchrannú službu.

Keď sa záchranná služba dostane do požadovanej oblasti, nájde potápačov pomocou zabudovaného vysielača, ktorý vysiela navádzací signál na frekvencii 121,5 MHz. Pokiaľ má rádiobóje tiež GPS zariadenia, je presnosť navádzacieho systému okolo šesťdesiat metrov.

Predpisy COSPAS-SARSAT požadujú, aby batérie signálne rádiobóje dokázala v chladných podmienkach (-30 ° C) zabezpečiť vysielanie po dobu najmenej 24 hodín. Ak sa používa v obvyklých podmienkach, je doba vysielania dlhšia.

Avšak ani v prípade, keď použijete Radioboy, nemôžete očakávať záchranu v priebehu niekoľkých minút. Samotná aktivácia záchrannej služby síce zvyčajne prebehne rýchlo, čas do záchrany však závisí aj na celom rade iných faktorov, akými sú napríklad odľahlosť oblasti, v ktorej sa nachádzate, poveternostné podmienky, denná doba a dostupnosť miestnej Leteckej pátracej a záchrannej služby. Samozrejme, že čím odľahlejšie je oblasť, v ktorej sa nachádzate, tým dlhšie trvá, než sa k vám dostane pomoc. Navyše nie v každej oblasti je vždy dostupný vrtuľník a dokonca aj v prípade, že je vrtuľník dostupný, nemusí byť záchranná akcia spustená okamžite. Nie každá helikoptéra totiž môže tiež lietať po západe slnka.

Osobné rádiobóje je možné kúpiť v relatívne malých veľkostiach a väčšina z nich je vodeodolná. Nie sú však odolné proti tlaku. Niektorí výrobcovia preto poskytujú k radiobójím obal, ktorý umožňuje ich použitie aj pri potápaní. Použitie rádiobóje nevyžaduje žiadny vstupný poplatok, však musí prebehnúť registrácia na osobu.

Podobne ako osobné rádiobóje funguje aj lodná tiesňové bóje (Emergency Position Radio Beacon - EPIRB). Toto zariadenie je zhotovené tak, aby sa mohlo registrovať na loď, prípadne lietadlo, nie na človeka. Tieto bóje sú väčšie a môžu vysielať dlhšiu dobu, avšak nemožno ich obvykle použiť pri potápaní kvôli veľkosti, a tiež preto, že nie sú odolné proti tlaku.

Automatický identifikačný systém (AIS) - systém človek cez palubu (Man Over Board - MOB)

Systém AIS-MOB funguje inak ako rádiobóje. Bez toho aby sme zachádzali príliš do podrobností, tento systém možno opísať ako zariadenie, ktoré nosia pri sebe každý člen posádky a aktivuje ho v prípade, že spadne do vody. Pokiaľ dôjde k spusteniu systému, začne vysielať prostredníctvom automatického identifikačného systému (AIS) správu "človek cez palubu", ktorá obsahuje informácie o polohe a identifikácii daného človeka.

Signál je zachytený všetkými plavidlami v dosahu, ktoré sú vybavené zariadením pre detekciu AIS. Zabudovaný GPS prijímač a vyslaný impulz pomôže záchrancom určiť presné miesto, kde sa človek nachádza.

Tento systém nevysiela tiesňový signál na frekvencii 406 MHz, čo znamená, že ste závislí na tom, či sa vo vašom okolí vyskytujú plavidlá prijímajúce signál "človek cez palubu". Aj keď by malo byť toto vybavenie samozrejmosťou, nie je žiadna záruka, že okolité plavidlá vaše volanie skutočne prijmú a odpovie na neho.

V prípade, že je vaša loď vybavená systémom AIS, dokáže vás okamžite zamerať a ľahko nájsť. Ak však toto vybavenie chýba, bude potrebovať pomoc Leteckej pátracej a záchrannej služby, pobrežné hliadky, alebo okolitých plavidiel, aby vás našla.

AIS-MOB je plnohodnotná alternatíva osobné rádiobóje a v niektorých situáciách môže byť dokonca doba do záchrannej akcie kratšia, než tomu býva v prípade rádiobóje. Avšak je potrebné oboznámiť sa s rozdielmi medzi týmito systémami. Niektoré systémy AIS-MOB sú vodotesné do šesťdesiatich i viac metrov hĺbky.

Možno ste tiež počuli o AIS SART - toto zariadenie umiestnené na záchrannom člne odpovedá na radarový signál a generuje body na obrazovke radaru, čím určí polohu osoby, ktorá má byť nájdená. Taktiež toto zariadenie využíva technológiu AIS a rovnakú technológiu využívajú aj niektorí výrobcovia zariadení pre zameranie potápačov, podobných ako sú systémy "človek cez palubu".

A čo systém ENOS®?

ENOS3 je pomerne známy systém vyvinutý nemeckou firmou Seareq, ktorá vyrába bezpečnostné a záchranné vybavenie. Nevyužíva ani frekvenciu 406 MHz, ani AIS, ale pracuje na veľmi podobnom princípe. Systém ENOS nie je závislý od pomoci záchranárskych inštitúcií a služieb. Skladá sa z prijímača, ktorý je na lodi, a z jedného alebo viacerých vysielačov, ktoré majú pri sebe jednotliví potápači.

Záchranná operácia sa začína zo základne vybavené prijímačom ENOS (napr. Z lode, z ktorej sa potápate). Po zapnutí prijímač zobrazí svoju GPS poziciu a začne vyhľadávať a vyhodnocovať signály z vysielačov ENOS. Tie sú v prípade núdze aktivované jednotlivými potápači. Ich GPS poloha je odvysielaná k prijímaču pomocou rádiovej frekvencie, ktorá nepodlieha licenčné ochrane. Poloha vysielača, vzdialenosť a smer, v ktorom sa nachádza od prijímača, sa zobrazí pomocou jednoducho zrozumiteľného grafickej schémy na obrazovke prijímača.

Systém umožňuje okamžitú reakciu lodné posádky v prípade potreby (zistenie polohy a nájdenie strateného potápačov). ENOS však neaktivuje žiadnu záchrannú službu, ani neprenáša informácie o vašej polohe na okolité plavidlá. Preto ste závislí na svojej potápačské lodi. Bezpochyby sa jedná o veľmi užitočný systém, avšak vždy je potrebné, aby bol prijímač na palube, a záleží len na konkrétnom sprostredkovateľovi ponorov, či bude do tohto vybavenia investovať.

 

Ďalšie systémy

Existujú aj ďalšie podobné elektronické systémy. Avšak vždy platí to isté, čo pre všetky bezpečnostné pomôcky. Treba predovšetkým sa uistiť, že ste vybrali výrobok renomovaného výrobcu, pretože nie všetky dostupné systémy majú napr. Rovnaký pracovný dosah a nie sú porovnateľne spoľahlivé.

 

Výhodné ceny a  zľavy
k výrobkom kupóny a darčeky
Dlhoročné skúsenosti a profesionalita
Radi Vám poradíme
Kamenná predajňa v Trenčíne.
Príďte si tovar vyskúšať
Autorizovaný servis
Spoľahlivá technika pri ponoroch